اصولی بهداشت و پیشگیری از وقوع بیماری مهمتر و بهتر از درمان است.

ساخت وبلاگ
چکیده : اصولی بهداشت و پیشگیری از وقوع بیماری مهمتر و بهتر از درمان است.برای پیشگیری و بهداشت و حفظ سلامت ... با عنوان : اصولی بهداشت و پیشگیری از وقوع بیماری مهمتر و بهتر از درمان است. بخوانید :
اصولی مهمتر و بهتر از درمان است.

برای پیشگیری و بهداشت و حفظ سلامت طیور برنامه ای وجود دارد که فقط واکسیناسیون را کار بستن اصول بهداشتی است که میتوان تا حدود زیادی از بروز بیماری ها جلوگیری و بهداشت خود پرنده بهداشت غذای حیوان بهداشت جایگاه و تجهیزات مربوط به جایگاه پیشگیری از بروز شرایط استرس به پرنده و کنترل بهداشت که به برخی از این موارد و اعمال به طور خلاصه اشاره می گردد.

 - پیشگیری از استرس
- مدیریت صحیح

- استفاده از آب سالم
– واکسيناسيون
- کنترل انگل ها
- حذف لاشه ها و مواد زائد
- نظافت کارگران


۱- استرس استرسی باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا میگردد. استرس باعث کاهش مصرف دان و خوراک می گرد، اشتها را کم کرده و فعالیت های جنسی را کاهش می دهد. تغییرات ناگهانی آب و هوا، تغییر وسایل، قطع برق، تغییر برنامه نوردهی، تغییر جیره، و فقدان آب آشامیدنی از مواردی است که باعث استرس میگردد. کافی نبودن نور و غلظت زیاد گاز آمونیاک نیز از موارد استرسی زا هستند.


۲- مدیریت یک مرغدار خوب باید مواردی که سلامت گله را حفظ می کند و باعث سوددهی بیشتر می شود، بشناسد و همواره این موارد را مدنظر داشته باشد و رعایت بکند. از جمله سالن خوب و مکان خوب برای نگهداری که کمتر به مرغ استرس وارد می کند، را فراهم کند. سطح سالن و فضا باید برای جوجه ها کافی باشد. سمپاشی به موقع که یکی از راه های مبارزه با انگل های خارجی و انتقال بیماری است به طور مرتب صورت گیرد. بهداشت غذا نیز حائز اهمیت است پس باید به غذای سالم نیز توجه داشت.

باید بهداشت جایگاه پرنده را جدایی گرفت. در صورتی که جایگاه آلوده باشد احتمال بروز بیماری زیاد می شود. بستر پرنده باید خشک و تمیز نگه داشته شود و هر چند وقت یکبار یکی دیگر از موارد مدیریتی کیفیت جوجه این است. که باید از جوجههای سالم استفاده کنیم و قبل از هر چیز باید در انتخاب جوجه سالم دقت کافی داشته باشیم. باید به این نکته توجه داشته باشیم که برای داشتن جوجههای یک روزه سالم باید از سلامت مرغ های مادر آنان مطمئن بود. لذا جوجه های سالم حاصل مادران سالم هستند. محیط به طور ثانوی آلوده شده اند. بنابراین مسئولان جوجه کشی باید به مسائل بهداشتی – محیطی تخم مرغ، ماشین های جوجه کشی و سالن ها و انبارهای مربوط کاملا آشنا باشند.


دستگاه جوجه کشی : پس برای داشتن یک گله مرغ گوشتی یا تخمی باید در مرتبه اول جوجههای سالم را انتخاب کرد و در مرحله بعد به ویژگی های ظاهری و عمومی آن ها توجه نمود؛ مثل درشت بودن جوجه و تناسب اندام جوجه برای تولید گوشت و همچنین دارا بودن ضریب تبدیل غذایی مناسب. بدین معنی که جوجههای سالم و درجه یک هر نژاد با صرف کمترین مقدار غذا بیشترین مقدار گوشت را تولید کند و هم چنین جوجه از تحرک، اشتها و ظاهری بی عیب و نقص برخوردار باشد.

...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : دوشنبه 21 اسفند 1396 ساعت: 12:14